Yunanistan’da orman ve çalı yangınları

Yunanistan’da, Atika bölgesi, Mora Yarımadası ve Kefalonya Adası’nda orman ve çalı yangınları çıktığı, Rodos Adası’nda dün çıkan ve halen kontrol altına alınmayan orman yangınının ise yerleşim birimlerini tehdit ettiği bildirildi.

Yunan televizyonları, başkent Atina’nın da içinde yer aldığı Atika bölgesinde bulunan Parnitha Dağı eteklerindeki ”Varibobi” yerleşim birimi yakınlarında henüz belirlenemeyen nedenlerle çıkan orman ve çalı yangınının, bölgede hüküm süren şiddetli rüzgarlar nedeniyle kontrol altına alınamadığını duyurdular.

Yangının, henüz yerleşim birimlerini tehdit etmese de, rüzgarın yön değiştirmesiyle bu olasılığın da gündeme geleceği değerlendirmesini yapan televizyonlar, bölgedeki işyerleri ve fabrikaların alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde boşaltıldığını kaydettiler.

Yangın bölgesinden geçen otoyol ile demiryolunun ulaşıma kapatıldığını da belirten televizyonlar, 25 itfaiye aracı ile 75 itfaiyecinin olay yerinde görev yapmakta olduğunu duyurdular.

Televizyonlar, yoğun duman nedeniyle bölgede bulunan 7 itfaiye uçağı ile 3 helikopterin söndürme çalışmalarında zorluk çektiğini de kaydettiler.Yunan basın-yayın organları, Mora Yarımadası’ndaki ”Mesologi” ile ”Korint” kentleri yakınlarında yer alan ormanlık arazilerde de yangınlar çıktığını duyurdular.

Mesologi kenti ”Evihori” yerleşim birimi yakınlarındaki yangında 12 itfaiye aracı, 42 itfaiyeci ve 4 uçağın, Korint kenti güneyindeki ”Karies” köyü yakınlarındaki yangında ise 10 itfaiye aracı ile 30 itfaiyecinin görev yaptığını belirten basın-yayın organları, bu yangınların yerleşim birimlerini tehdit etmediklerini kaydettiler. Iyon Denizi’nde yeralan Kefalonya Adası’nda öğle saatlerinde çıkan yangının tarım ve ormanlık arazileri kül ettiğini, yerleşim alanına yakın olması bakımından endişe yarattığını belirten basın-yayın organları, yangın alanında bulunan 3 itfaiye aracı, 9 itfaiyeci ve 2 yangın söndürme uçağının alevlere karşı mücadele verdiklerini bildirdiler.

Öte yandan, Rodos Adası’nda dün öğle saatlerinde çıkan orman yangının türlü alanlara sıçradığını ve henüz kontrol altına alınamadığını da kaydeden basın-yayın organları, alevlerin itfaiye uçaklarının tüm çabalarına rağmen adadaki anayolu aşarak ”Laerma” köyüne doğru ilerlediklerini dile getirdiler.

Köydeki yaşlılar ile çocukların özel araçlar ve otobüslerle yangın alanından alınarak yakın kentlerdeki otellere yerleştirildiklerini kaydeden basın-yayın organları, geride kalan köy halkının uzaklaştırılması çalışmalarının ise kademeli olarak sürdürüldüğünü duyurdular.

Basın-yayın organları, adanın batısındaki ”Attaviro” ve ”Lindos” yerleşim birimleri ile güney kesimin acil yardım bölgeleri olarak ilan edildiklerini kaydettiler.

Öte yandan, Girit Adası ve Atina yakınlarında bulunan ”Lagonissi” bölgesinde sabah ve öğle saatlerinde çıkan yangınların kısa sürede kontrol altına alındığı açıklandı.Basın-yayın organları, bu bölgelerde çıkan çalı yangınlarında çok sayıda zeytin ağacının da zarar gördüğünü kaydettiler.

Yunanistan Sivil Savunma Teşkilatı, önümüzdeki 24 saatin, yangın tehlikesi ve bölgelerdeki şiddetli rüzgarlar bakımından zor geçeceğini bildirdi.

Anakara, Mora yarımadası, Kuzey Yunanistan’da Halkidiki Yarımadası, Girit Adası ve orta Ege adalarının özellikle bugün yangın tehlikesi yüksek bölgeler olduklarını belirten teşkilat, yarın ise, başkent Atina ile Pire kentlerinin de içinde yer aldığı Atika bölgesi, Kuzey Yunanistan, Mora Yarımadası, Eğriboz (Evia), Girit, Zakinthos, Kefalonya ve Levkada adalarının yangın tehlikesi yüksek bölgeler olduklarını duyurdu.

~ tarafından megaarsiv Temmuz 23, 2008.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: