‘Misvak’a ikinci durdurma

DHA – İZMİR – Dişhekimleri Odası, ‘Halkın dini duygularını istismar edip haksız kazanç sağlıyor’ diye şikâyet ettiği ‘misvak özlü diş macunu’ reklamını ikinci kez yayından kaldırttı. Ancak kararın 14 ayda alınması tepki yarattı.
İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Turgan Ülker, bir diş macunu firmasının ‘misvak özlü diş macunu’ reklamının ilk kez 2005’te tele-vizyonlarda yayınlanmaya başladığını ve o dönemde reklamda verilen mesajların bilimsel olmadığını üniversitelerden aldıkları görüşlerle kanıtladıklarını hatırlattı:
“Reklamda misvakın tek başına yeterli olduğu belirtilerek, insanları diş fırçalamaktan uzaklaştıran mesaj veriliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu’nca firmaya 50 bin YTL para cezası kesildi, yayından kaldırıldı. Ancak firma bu kez reklamı modifiye etti. Biz yine reklamın bilim dışı olduğunu saptayarak şikâyet ettik. 2006 Aralık’ta yaptığımız başvuruya 4 Nisan 2008’de yanıt geldi. Üretici firma hakkında idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verildi. Ancak cezalar bu kadar geç verilirse caydırıcı olmaz, olmadığı ortada. Reklam Kurulu daha hızlı olmalı.”

Reklamlar

~ tarafından megaarsiv Temmuz 23, 2008.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: